Navrhuji řešení, která fungují.

DIGITÁL NEBO OFSET?

Myslím, že touto otázkou se zabýval skoro každý. Zcela jednoznačná odpověď však není. Každá technologie má své pro a proti. Nicméně jeden zásadní rozdíl tu je > a to jsou vstupní náklady. Jednoduše nemá cenu tisknout 100 ks oznámení ofsetem nebo 10 tisíc letáků digitálem. I když někdy mohou být ceny za digitál hodně příznivé.

DIGITÁLNÍ TISK

Digitálním tiskem rozumíme technologie, kdy je počítač spojen přímo s tiskovým strojem. Mezi souborem v počítači a vytištěným dokumentem tak neexistuje žádný polotovar, jako je film nebo tisková deska.

Nejprimitivnějším podáním digitálního tisku je barevná kancelářská tiskárna. Od té ovšem neočekáváme žádnou oslnivou kvalitu tisku ani vysokou produktivitu práce.

Digitální tisk se čím dál více stává standardem. Využívá se hlavně při tisku nižších nákladů tiskovin, ale také pro velkoformátový tisk billboardů, bannerů a podobně. Digitální tisk se postupně stává všeobecně hojně využívanou technologií. Dá se předpokládat, že zájem o digitální tisk i nadále rapidně poroste. Pevně věřím, že i ceny budou příznivější...

Tradiční ofsetový tisk se začal svými náklady a poměrně zdlouhavým procesem zpracování jevit jako zbytečný luxus pro mnoho typů zakázek, jejichž řešení digitální cestou je z určitéh pohledu efektivnější. Výhody digitálního tisku jsou následovné: variabilita potiskovaných médií včetně jejich kombinace, rychlost zpracování, možná správa elektronických dokumentů v případě opakujících se zakázek. Během krátké doby lze zároveň provést korekce a úpravy zmiňovaných dokumentů.

OFSETOVÝ TISK

Ofsetem se v současnosti tiskne většina firemních tiskovin, katalogů, prospektů, letáků apod.. Tyto tiskoviny mohou být jednobarevné, plnobarevné, nebo doplněné o další tiskové barvy. Z hlediska tiskové technologie se jedná o tisk z plochy, kdy každý tištěný i netištěný prvek umístěný na povrchu tiskové formy (desky) je ve stejné výšce. K tisku se používají ofsetové, natírané křídové, recyklované, přímopropisové, strukturované přírodní papíry a samolepky různých odstínů a gramáže.

Nejprve se vyrobí tisková deska, která následně slouží k samotnému tisku. Po založení desky do tiskové jednotky se může zahájit samotný tisk na papír, přes již zmiňovaný ofsetový (přenosový) válec.Ofsetový tisk je v současné době nejpoužívanější tiskovou technologií.

Petr Šuba © 2009 - 2021 www.petrsuba.cz
Digitální tisk & rámování obrazů Vrchlabí // Tiskárna, velkoformátový a ofsetový tisk